נאום חברת הכנסת שקד על חוק שירות בטחון

ח"כ שקד נשאה היום בבוקר (ג') נאום מרגש וגדוש במסרים לכלל החברה הישראלית, בתום העבודה המרובה בוועדה לשוויון  בנטל וטרם ההצבעה על חוק שירות בטחון וחוק שירות אזרחי.

שקד פתחה בביקורת על שמו של החוק ואמרה כי "המילה "נטל" מחמיצה את העניין האמיתי. "נכון, בעולמנו הציני והפוסט מודרני דיבור על ציונות הוא מושא ללעג… אבל בעיני, השירות בצה"ל הוא זכות. זכות שמאפשרת לנו חיים חופשיים כאן בארצנו לאחר אלפיים שנה".  לפני 800 שנה בצנעא שבתימן, בפז שבמרוקו… היהודים היו נטולי הגנה, חסרי ישע, ללא יכולת הגנה עצמית. והיום במדינה היהודית יש צבא יהודי נפלא – צבא ההגנה לישראל".

ח"כ שקד ציינה כי בזכות הצבא החזק של מדינת ישראל, מתאפשר לימוד התורה של רבים מהחרדים. אך כי המצב בזמן קום המדינה וכיום השתנה. "התרחב חלקו של ציבור זה באוכלוסיה, ובהתאם התרחב חלקם של אלו שאינם בנויים להקדיש את כל חייהם ללימוד תורה".  חרדים רבים אינם לומדים ואף אינם רוכשים מקצוע. "בשנים האחרונות, החלו גורמים שונים בחברה החרדית להבין את הבעייתיות, והחלו לפעול להקניית מקצוע לאלו שאינם לומדים, להשמתם בשוק העבודה, ובתיאום עם הצבא, בגיוסם לצבא למסגרות המתאימות לחייל החרדי. שינוי שכזה לא יכול להיעשות במחי יד. הוא חייב להתבצע בהדרגתיות ובתשומת לב, כמו גם באופן שיהיה ניתן ליישמו במציאות", אמרה.

שקד ציינה כי מטרת החוק היא לפתח ולהעצים את אותם תהליכים שכבר החלו "ולהביא לכך שלצד לומדי התורה, נראה חרדים המפרנסים את עצמם ואת משפחותיהם בכבוד, ואשר תורמים לכלל החברה בישראל בנטל התורה, נטל ההגנה ונטל העבודה. כי נטל הריבונות של העם היהודי בא"י הוא נטל משולש".

הטלת האחריות להצלחת החוק, אמרה שקד, תלויה בשלושה גורמים: בראש ובראשונה בהנהגת הציבור החרדי. גדולי התורה וחברי הכנסת החרדים, "הכל תלוי בכם", פנתה אליהם שקד, "מספיק עם ההסתה ודברי הבלע", אמרה, בהתייחסה להסתה החרדית הגוברת כלפי החוק ומחוקקיו.

שקד תקפה את ח"כ דרעי מעל במת הכנסת ואמרה לו:" קראת לי בוגדת. קבעת ש ״איילת שקד בגדה בעולם התורה״. באיזה עולם תורני ובשם איזה ערך יהודי השמצת אותי באופן האישי והמסית הזה? אם באמת אכפת לכם מעם ישראל ומתורת ישראל , תעודדו את מי שלא לומד להתגייס ולתרום למדינה , כך תאפשרו למי שלומד ללמוד".

"כמעט כל חברי הכנסת של ש"ס שרתו בצבא , אלי ישי שירת 3 שנים, אמנון כהן כנ"ל , דרעי שירת 4 חודשים. אבל למה הדור הצעיר לא משרת ברובו ? חרדים נלחמו במלחמות ישראל. אח של ח"כ גפני נלחם בקרב סולטן יעקב. ח"כ אורי מקלב קרוי על שם דודו שנהרג במלחמת השחרור. אני מחזיקה מודעה מתש"ח של אגודת ישראל שקוראת לבחורים בני 17 עד 25 להתגייס. הנוהל ב 30 השנה האחרונות שלא לשרת כברירת מחדל הוא פגום".

שנית, אמרה שקד, תלויה הצלחת החוק בצה"ל ובשר הביטחון, "הפעם בניגוד לחוק טל , הצבא ישקיע בגיוס החרדים ויאפשר להם סביבת שרות מתאימה".

"ולבסוף , הצלחת החוק תלויה בשר הכלכלה נפתלי בנט , שכבר משקיע עשרות מליוני שקלים במרכזי תעסוקה והכשרה לציבור החרדי.. בשנות ה 70 85% מהגברים החרדים  עבדו. עכשיו , 49%.

אין סיבה שילדים חרדים יחיו בתנאי עוני ודלות. המדינה צריכה להשקיע כל מה שניתן על מנת לעודדם להשתלב בעבודה.

שקד אף הדגישה את הבשורה המרעננת של החוק, אשר תשפיע באופן חיובי ביותר על הגברים המשרתים- קיצור שירות הגברים בארבעה חודשים ."קיצור השרות מקל על המשרתים ומתגמל את החיילים הקרביים. חיילים קרביים ישרתו שלוש שנים כמו היום, אולם בתנאי קבע, וישוחררו מהצבא עם סכום כסף משמעות", אמרה.

שקד סיימה באומרה: " אין כאן מקסם שווא של שוויון בנטל כי אם צמצום אי השוויון. אני מקווה ומאמינה כי החוקים שעליהם נצביע היום יפעלו את פעולתם וכי הם יובילו לחברה ישראלית טובה, מתקדמת ומאוחדת יותר". 
 
לבסוף קראה שקד להנהגת הציבור החרדי "להנמיך להבות", ולמגזרים האחרים במדינה לפעול לאחדות השורות, וחתמה בדברי יחזקאל: ""הִנֵּה אֲנִי לֹקֵחַ אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, מִבֵּין הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הָלְכוּ-שָׁם; וְקִבַּצְתִּי אֹתָם מִסָּבִיב, וְהֵבֵאתִי אוֹתָם אֶל-אַדְמָתָם. וְעָשִׂיתִי אֹתָם לְגוֹי אֶחָד בָּאָרֶץ, בְּהָרֵי יִשְׂרָאֵל, וּמֶלֶךְ אֶחָד יִהְיֶה לְכֻלָּם, לְמֶלֶךְ; וְלֹא יהיה- (יִהְיוּ-) עוֹד לִשְׁנֵי גוֹיִם, וְלֹא יֵחָצוּ עוֹד לִשְׁתֵּי מַמְלָכוֹת עוֹד"  (יחזקאל ל"ז, כ"א-כ"ב).
לינקים רלוונטיים בנושא:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>