שרת המשפטים בביקורה בבריטניה: "מקווה כי מדינת ישראל תוכל לאמץ כמה מן המנהגים הנהוגים אצל ידידתנו בריטניה"

שרת המשפטים איילת שקד נפגשה, במהלך ביקורה בבריטניה, עם שר המשפטים הבריטי מייק'ל גוב. 

בפגישתם של השרים נדונו שורת נושאים בעלי עניין משותף למערכות המשפט של ישראל ובריטניה. בין היתר, ביקשה השרה משר המשפטים הבריטי לפעול להפסקת מימונם של ארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל.

בנוסף לאלו, שוחחו השניים על יוזמת האיחוד האירופי לסימון מוצרי התנחלויות, על השפעת החלטה זו על המסחר בבריטניה ועל פעולות משפטיות שניתן לקדם כנגד החרם.

לקראת סיום הפגישה נידונו אפשרויות להרחבת שיתופי הפעולה בתחום המשפט בין המדינות. 

בהמשך, ערכה השרה סיור בבית המשפט העליון בבריטניה, ופגשה את נשיא בית המשפט העליון של בריטניה הלורד נויברגר וסגניתו הברונית הייל.

נשיא בית המשפט העליון בבריטניה הביע הערכה רבה למערכת בתי המשפט בארץ ובפרט לבית המשפט העליון, ואף ציין כי פסיקות בית המשפט העליון בישראל משמשות כמקור השוואתי ומייצרות עניין בקרב שופטי ביהמ"ש העליון בבריטניה.

בפגישה הביעה השרה אף היא את הערכתה הרבה למערכת המשפט הבריטי. 

 שרת המשפטים אמרה בסיום הפגישות:  "שמחתי לבקר בבית המשפט העליון באנגליה ולתת מבט חטוף לאופן בו מתנהלים הדברים במדינה דמוקרטית אחרת. נקודת דמיון מעניינת היא כי בשני בתי המשפט מבקרים כ-100 אלף איש בשנה, למרות פערי הגודל בין האוכלוסיות במדינות השונות. כמו כן, ישראל תאמץ בקרוב, לאחר פיילוט מוצלח, את הפורמט הבריטי בו דיוני בית המשפט העליון משודרים בברודקאסט בשידור חי.

 

השרה הוסיפה כי "למרות נקודות הדמיון ולמרות שערכים דומים מובילים את שתי המדינות, בית המשפט העליון בבריטניה אינו יכול לבטל חוקים אלא רק להמליץ על ביטולם, בשונה מישראל. האיזון העדין בין הרשויות נשמר וכך גם ריבונות הפרלמנט. בעוד שאין הרבה המלצות על ביטול חוקים, אין גם מקרים רבים בהם ההמלצה אינה מתקבלת. כך למשל, בשנים האחרונות החוק היחידי שביהמ"ש העליון בבריטניה המליץ לשנות, והפרלמנט בחר שלא לשנות, הוא החוק שאינו מאפשר לאסירים שפוטים ומורשעים להצביע.

כמו כן, בעוד שבביהמ"ש העליון בישראל ישנם 15 שופטים אשר מקבלים לידיהם כ-9000 תיקים בשנה (כ- 4000 תיקים הנידונים לפני הרכב וכ 5000 תיקים הנידונים אצל דן יחיד),בבריטניה ישנם 12 שופטי עליון המנהלים אך ורק 100 תיקים בשנה.

אני מקווה כי מדינת ישראל תוכל לאמץ כמה מן המנהגים הנהוגים אצל ידידתנו בריטניה".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>