עדכונים וחדשות

עדכונים וחדשות

משרדי הבריאות והאוצר בקריסה

איילת שקד | תמונה מתוך אתר חדשות סרוגים
איילת שקד | תמונה מתוך אתר חדשות סרוגים

לח"כ איילת שקד (ימינה) בטן מלאה על התנהלות הממשלה עם נגיף הקורונה. מהבידוד הביתי, לאחר חשיפה לחולה מאומת, היא מדברת עם סרוגים על כל ענייני היום – הפוליטי, הכלכלי והמדיני.

המשרדים הכי חשובים בקריסה

אתמול נודע שפרופ' גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות עוזב גם הוא את תפקידו. גרוטו היה האחרון שעוד נשאר מפרוץ המגיפה בישראל בתפקיד בכיר בצמרת משרד הבריאות. מה לא עובד שם?

משרד הבריאות בקריסה, משרד האוצר בקריסה. מדובר בשני המשרדים הכי חשובים. הממשלה לא מתפקדת, היא מתקוטטת ומסוכסכת. אני רואה לתת דוגמא ממדינה אחרת, אורגוואי, מדינה שמצליחה לטפל יפה בקורונה. לאחרונה דיברתי עם אדם שגר במדינה והוא סיפר לי שסוד ההצלחה שם טמון באמון במנהיגות של הנשיא, שהוא עובד טוב עם הממשלה ועם הוועדה המקצועית שהוא הקים – ושהם עובדים בשיתוף פעולה מלא.

כל הדברים האלו לא קורים בישראל! כדי לנצח את המגיפה, צריך לנהל את המשבר, וכששני המשרדים הכי חשובים מתפוררים, אי אפשר לנצח. מי שסובל מסופו של דבר, אילו האזרחים. אנשים מסכנים, קורסים, והאטומים האלו מדברים על סגר שלישי, זה בלתי נתפס.

את חושבת שהלקחים כן הופקו מהיציאה מהסגר הראשון? הפעם יש אסטרטגיה טובה יותר?

כן למדו, ופותחים לאט יותר. אבל זה לא יעזור רק לפתוח לאט יותר – חייבים עוד פעולות אחרות שלא עושים. למשל, היה אפשר לבדוק את כל תלמידי ישראל וצוות ההוראה ביומיים. ישנם מספיק בדיקות. צריך להסתער על מערכת החינוך, למה לא עושים את זה? כי אין מי שינהל את זה. אי אפשר לנצח מלחמה, כשכל "האלופים" פורשים – אנחנו במלחמה.

מה את מציעה בפשטות על מנת להתנהל אחרת?קודם כל, בדיקות המוניות. אפשר להתלבש על עיר מסיימת ולבדוק את כלל התושבים, אפשר את מערכת החינוך, בכניסה למלונות. ככה אפשר לחיות עם הקורונה, כשהיא קטנה ולא משמעותית. הרעה החולה היא אסטרטגית "האקורדיון" של רה"מ. אי אפשר להשלים עם פתיחה וסגירה שוב ושוב. צריך להגיד שלא נהיה כמו המדינות הנחשלות, אלא כמו המדינות המנצחות.

האם לא נכון להגיד שהרכב האוכלוסייה מקשה על ניהול אחיד – כשיש קבוצות כמו חרדים וערבים שפחות ממושמעות?

אני לא קונה את הבלוף הזה. לא רוצה להיכנס להכללות, אבל לכל מדינה יש אוכלוסיות שונות ואת הבעיות שלה. כשיש מנהל טוב, כשיש אמון בממשלה, אז מצליחים יותר.

ולגבי פתיחת מסחר הרחוב, האם באמת יש הבדל בין חנות רחוב לחנות במתחם מסחרי כמו BIG?

ועדת חוקה תדון בזה היום. כל חברי הכנסת של הוועדה לא מבינים מדוע יש אפליה בין החנויות. טוב שפתחו את חנויות הרחוב אבל אם אפשרו להם, צריך גם את מתחמי הקניות הפתוחים. קניונים סגורים זה באמת סיפור אחר.

בנט צריך להתמודד על ראשות הממשלה

אתם יציבים כבר כמה שבועות מעל 20 מנדטים בכל הסקרים, זה כבר לא איזה טרנד חולף.קודם כל אני שמחה שהציבור מביע בנו אמון. אני חושבת שהמשמעות ברורה: בבחירות הקרובות נפתלי בנט צריך להתמודד על ראשות הממשלה. 'ימינה' היא האלטרנטיבה השלטונית ואני מקווה שאנחנו אלו שנרכיב את הממשלה הבאה.

בנט עצמו טרם הכריז בפה מלא שהוא מתמודד על ראשות הממשלה?

כי אין עכשיו בחירות, אבל אתה שואל את דעתי: זו המשמעות של הסקרים.

האם תתמכו בכל מהלך להקמת הבחירות, כולל שת"פ עם יש עתיד ואפילו כחול לבן?

כל הצעה שתעלה לפיזור הכנסת, אנחנו נתמוך, לא משנה מי יעלה אותה. אמנם לפני חודשיים-שלושה חשבנו שלא נכון לצאת לבחירות ולתת לתקציב לעבור. אבל משהם לא מצליחים להעביר תקציב, אנחנו ממילא נגררים למערכת בחירות ארוכה, עדיף למדינה לגמור עם זה.

אתם רצים במסגרת של "ימינה" גדולה: עם סמוטריץ' בקצה אחד ואולי עוד חיבור מהצד השני, סטייל יועז הנדל?אנחנו רואים את ימינה כמפלגה גדולה עם קשת רחבה של דעות. עם מפלגות אחרות ירצו להיכנס וזה יתאים, אנחנו פתוחים כמובן. ימינה היא מפלגה שמתעדת להיות מפלגת שלטון ולכן זה בסדר גמור שיהיו דעות שונות.

ליברמן שייך למחנה 'רק לא ביבי'. אנחנו כופרים במחנות האלו

יש אפשרות שהרב רפי פרץ והבית היהודי יחזרו?

אני לא מדברת על חיבורים ספציפיים. 'ימינה' תמשיך לעבוד יחד. עם אנשים אחרים ירצו להצטרף, אנחנו נראה. כל חמשת חברי הכנסת של ימינה, כולל סמוטריץ', עושים עבודה טובה ואנחנו נמשיך לעבוד יחד.

ליברמן מאשים אתכם בשיתוף פעולה מאחורי הקלעים עם הליכוד, ושאתם מתיישרים למה שנתניהו מבקש. קיים כזה קשר בין המפלגות?

אנחנו לא שייכים למחנה "רק ביבי" או "רק לא ביבי", ליברמן שייך למחנה "רק לא ביבי". אנחנו כופרים במחנות האלו, אנחנו בוחנים כל דבר האם זה טוב למדינת ישראל.

נסתדר עם כל ממשל, יותר חשוב מה יעשה ראש הממשלה הישראלי

עכשיו כשברור שג'ו ביידן הוא הנשיא הבא של ארה"ב, כיצד את רואה אתה השינוי הצפוי של הממשל החדש ביחס לישראל, בעיקר להתיישבות ביו"ש?"זה בעיקר תלוי בראש הממשלה של ישראל. הקפאה בוודאי דבר שאסור בשום פנים ואופן לקבל. אני מקווה שזה בכלל לא יעלה. הברית בין ארה"ב לישראל חזקה מזהות היושבים בבית הלבן או בבלפור. לכן אני מעריכה שכמו שהסתדרנו עם ממשלים אחרים, נסתדר גם עם ממשל ביידן. אני לא אומרת שיהיה פשוט, אבל נסתדר. מה שחשוב זה שרה"מ יעמוד על מה שחשוב.

אולי יעניין אותך

איילת שקד (צילום ראובן קפוצינסקי)

כל זמן שהשמיים סגורים – מדובר במחדל

פרנסתם של כ-200 אלף אנשים בישראל תלויה בענף התיירות ואין להם שום מתווה או פתרון שהממשלה מספקת להם. לא מתקבל על הדעת שדווקא ישראל, חלוצת הטכנולוגיה וההייטק, תתנהל ברשלנות ובשלומיאליות. הגיע הזמן ליישם את תוכנית 'שמים בטוחים'

איילת שקד (צילום ראובן קפוצינסקי)

הממשלה לא השכילה למצוא פתרונות

ההחלטות המתקבלות "מהרגע להרגע" בלי תכנית ארוכת טווח, מקשות על המשק ובעלי העסקים לתכנן את צעדיהם הכלכליים לצורך הבראה וצמיחה. לפי אופן ניהול המשבר, לצערי, ככל הנראה מגמה זו תימשך

איילת שקד (צילום פייסבוק/איילת שקד)

דוחפים מהאופוזיציה למען העסקים הקטנים

שרת המשפטים לשעבר חוצה את ישראל ומציבה מטרות ברורות: "לנצח את הקורונה, לשקם את הכלכלה ולאחד את העם". על יו"ר מפלגתה היא אומרת: "בנט יכול להיות ראש ממשלה מצוין"

איילת שקד | צילום: קובי ריכטר/TPS

לא נחליף ערכים בדרך להנהגה

השרה לשעבר שקד מודאגת מהמצב. "נתניהו איבד את חלון ההזדמנויות לריבונות. אנו מפלגה כלל ישראלית עם סט ערכי הציונות הדתית.