עדכונים וחדשות

עדכונים וחדשות

הממשלה לא השכילה למצוא פתרונות

איילת שקד (צילום ראובן קפוצינסקי)
איילת שקד (צילום ראובן קפוצינסקי)

אנחנו נמצאים במצב מדאיג מאוד, כשהמדינה בתוך סגר קיצוני שמשמעותו פגיעה חמורה בכלכלה הישראלית. הסגר יביא לפגיעה חמורה במנועי צמיחה גדולים. ענפי השירותים והתעשייה, יחטפו פגיעה אנושה. הבורסה כבר מגיבה בירידות שערים ולפי אופן ניהול המשבר, לצערי, ככל הנראה מגמה זו תימשך.הגענו למצב הזה עקב חוסר מנהיגות ויכולת קבלת החלטות של ממשלת ישראל. הממשלה לא השכילה למצוא פתרונות נקודתיים לניהול המשבר הבריאותי-כלכלי שפוקד אותנו והחליטה להנחית את נשק יום הדין, ללא הבחנה, ולשתק את המדינה כולה. בזמן המתאים, לפני ההתפשטות הרחבה, היה עליה להטיל סגר בהתאם למוקדי התחלואה, להגביל את ההפגנות באופן זהה לשאר ההתכנסויות, למפות את המשק לפי ענפי העבודה בהם קיימת הדבקה גבוהה, ליצור מראש מתווה ראוי לבתי הכנסת לרגל חגי תשרי (הרי החגים היו קבועים מראש בלוח השנה) ולפתוח את מערכת החינוך באופן חלקי בהתאם לצבע הערים והגילאים.

"לא נתנו לגמזו להוביל"
אבל אף אחד מפתרונות אלה לא יושם ואת תוכנית הרמזור, כשעוד היה טעם, לא נתנו לגמזו להוביל. את הלילה שקדם לכניסת תקנות הסגר לתוקף, העברתי במסע לחצים על האוצר ויאמר לזכות שר האוצר שלפחות ענפי הבנייה, תעשייה מייצאת והייטק הוחרגו מתקנות הסגר.  משרד האוצר הציע כי המשק יעבוד במתכונת של 50%, ז"א סוג של סגר נושם, פתרון מאוזן. הצעה זו נדחתה וכמוה גם הצעה נוספת, בה הסתפק האוצר, בחזרה למתווה שהונהג בסגר הקודם בו המשק פעל ב-30%, שבעקבותיו היקף התחלואה ירד באופן משמעותי. יישום הצעות היה נותן מענה לצרכים הבריאותיים וגם שומר על כלכלה רציפה ומתפקדת. הסגר הנוכחי הולך לגבות מחיר כלכלי עצום. הפגיעה בתוצר מוערכת על ידי משרד האוצר בכ-10 מיליארד שקל וצפויות עוד הוצאות רבות של תמיכות ומענקים שונים בהמשך הדרך. אולי יעניין אותך גם

ההחלטות המתקבלות "מהרגע להרגע" בלי תכנית ארוכת טווח, מקשות על המשק ובעלי העסקים לתכנן את צעדיהם הכלכליים לצורך הבראה וצמיחה. ההחלטה על הסגר נעשתה בניגוד מוחלט לעמדת הדרג המקצועי על גווניו השונים. "הפרויקטור חסר הסמכות", פרופ' רוני גמזו סבור כי המשק יכול להמשיך לפעול במתכונת של 50%. נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון  גם הוא התנגד למתווה זה. אפילו שר האוצר ממפלגת הליכוד, ישראל כץ, התנגד למהלך.כץ מבין כי יש לעשות הכל כדי לשמור על המשך פעילותו של המגזר הפרטי. הוא ניסה להביא לכך שהמגזר הפרטי ימשיך לפעול. אבל למרות שלתוכנית כבר הוענק שם, "לב הפועם", היא ירדה מהפרק עוד לפני שגובשה באופן מלא. בסופו של יום, כץ יאלץ להתמודד עם המשבר אליו אנו דוהרים בעיניים פקוחות לרווחה.ישנם אזרחים רבים שלא ירגישו באופן מוחשי את ההשלכות הכבדות של הסגר הנוכחי, בעיקר עובדי מדינה, אך היא תפגע בהם פגיעה קשה, גם אם באופן עקיף ולא מיידי. אזהרת ה-OECD שפורסמה בשבוע החולף, לפיה "כלכלת ישראל עוברת זעזוע עמוק" מרמזת לטרגדיה הכלכלית שעלולה להגיע לכל אזרח ואזרח בישראל בחודשים הבאים בשל ההתנהלות הכלכלית הכושלת של הממשלה. דחיית התקציב של 2020 וכפי שנראה גם שנת 2021 תפתח ללא תקציב עדכני, מהלך בסיסי אותו הממשלה הכושלת לא הצליחה לעשות, אף היא פוגעת ביציבות הכלכלית.

מצב זה מעיד על כך "שממשלת האחדות" שהוקמה כדי "להילחם בקורונה" אינה מקיימת אפילו את הצדקתה היחידה. התנהלות הממשלה מעידה כי היא בוחנת את הסיכונים הבריאותיים הקיימים בצורה לא עניינית, מתעלמת באופן גורף מהאסון הכלכלי ובוחרת להתמקד רק בשיקולים פוליטיים.סיבה נוספת שהובילה למצב חמור זה מגיעה דווקא ממפלגת כחול-לבן. העקשנות של שר המשפטים, אבי ניסנקורן כי הוא לא יסכים לאסור על קיום ההפגנות, אלא רק אם יוטל סגר מוחלט. המשוואה הטיפשית אותה הוא קבע לפיה אם ההפגנות תאסרנה – המשק כולו חייב להיסגר, ככל הנראה נראית לו לגיטימית לאור עברו כיו"ר ההסתדרות. כחול לבן הלכה שבי אחרי מנדטים מדומיינים הסוברים כי זכות ההפגנה בבלפור היא החשובה ביותר עבור אזרחי ישראל, ושכל השאר ילך לעזאזל.

אולי יעניין אותך

איילת שקד (צילום ראובן קפוצינסקי)

כל זמן שהשמיים סגורים – מדובר במחדל

פרנסתם של כ-200 אלף אנשים בישראל תלויה בענף התיירות ואין להם שום מתווה או פתרון שהממשלה מספקת להם. לא מתקבל על הדעת שדווקא ישראל, חלוצת הטכנולוגיה וההייטק, תתנהל ברשלנות ובשלומיאליות. הגיע הזמן ליישם את תוכנית 'שמים בטוחים'

איילת שקד (צילום פייסבוק/איילת שקד)

דוחפים מהאופוזיציה למען העסקים הקטנים

שרת המשפטים לשעבר חוצה את ישראל ומציבה מטרות ברורות: "לנצח את הקורונה, לשקם את הכלכלה ולאחד את העם". על יו"ר מפלגתה היא אומרת: "בנט יכול להיות ראש ממשלה מצוין"

איילת שקד | תמונה מתוך אתר חדשות סרוגים

משרדי הבריאות והאוצר בקריסה

בראיון ל"סרוגים" אומרת ח"כ איילת שקד כי משבר הקורונה לא מנוהל ואין אמון למנהיגים. "משרדי הבריאות והאוצר בקריסה". על ימינה: "מפלגת שלטון, בנט צריך להיות רה"מ"

איילת שקד | צילום: קובי ריכטר/TPS

לא נחליף ערכים בדרך להנהגה

השרה לשעבר שקד מודאגת מהמצב. "נתניהו איבד את חלון ההזדמנויות לריבונות. אנו מפלגה כלל ישראלית עם סט ערכי הציונות הדתית.