עדכונים וחדשות

עדכונים וחדשות

לא נחליף ערכים בדרך להנהגה

איילת שקד | צילום: קובי ריכטר/TPS
צילום: קובי ריכטר/TPS

יו"ר סיעת 'ימינה', השרה לשעבר חברת הכנסת איילת שקד, מתייחסת בראיון לערוץ 7 לעתיד הפוליטי של מפלגתה, למשבר הכלכלי החמור, להצעתה לפתרון המחלוקת סביב "איי התיירות" ולהפקרת משרד המשפטיים בידי 'כחול לבן' על ידי נתניהו.

על הצעתה לפיתרון המחלוקת סביב פתיחתה של אילת לתיירות פנים, הצעה שתעלה לדיון היום בכנסת, נשאלה שקד אם אינה סבורה שהסיכויים שהמתווה יתקבל קלושים רק משום שהיא מגיעה מספסלי האופוזיציה. את תשובתה פותחת שקד בתימצות ההצעה המבקשת לתת מענה לשלושה סעיפים בהם חלוקים שר הבריאות ויו"ר ועדת החוקה:

"בגלל הקואליציה המפולגת המסוכסכת והלא מתפקדת העיר אילת גוססת יש ויכוח בין שר הבריאות ליו"ר הועדה ובגלל זה החוק נתקע אתמול. הצעתי הצעת פשרה לשלוש הסתייגויות שיש עליהן מחלוקת", אומרת שקד המקווה שהחוק יעבור בהמשך היום: "סעיף אחד הוא שהוועדה נתנה סמכות להרחיב את החוק לערים אחרות אם הממשלה תרצה בכך, אבל הממשלה לא רוצה את הלחץ מכיוונם של ערים אחרות. אני חושבת שבנושא הזה אפשר לקבל את עמדתו של שר הבריאות ולמקד את הפתיחה לשני איי התיירות, ים המלח ואילת".12:00

לשים פוליטיקה בצד. שקד

הסעיפים הנוספים בהם יש מחלוקת: "הסתייגות נוספת שבה הוועדה צודקת, לתת לממשלה סמכות לפתיחת מסעדות והאטרקציות, וכאן שר הבריאות לא חולק כי גם הוא מבין שצריך לפתוח לתיירים מסעדות ואטרקציות ולכן לא ברור על מה ה ויכוח. ההסתייגות השלישית היא מה שראש הוועדה מוביל, שתהיה תעודת מחלים למי שהיה חולה כדי שינוע בנוחות יותר ולא ייכנס לבידוד אם הוא נחשף לחולה קורונה אחר. שר הבריאות מתנגד לכך בכל תוקף כי הוא חושב שאין היום אינדיקציה מוחלטת שמי שהחלים מקורונה הוא נטול סיכון לחלוטין ולא מדביק, הצעתי שתהיה הצבעה במליאת הכנסת על ההסתייגות השלישית".

ניסנקורן מבחינתו עושה את תפקידו, אבל מבחינת מחנה הימין זה הפסד גדול שמי שאחראי לו זה אך ורק נתניהו

באשר לסיכוי שהפוליטיקה לא תוביל להורדת הפיתרון הזה מעל השולחן, אומרת שקד: "אני המומה שבממשלה הזו עסוקים כל היום בפוליטיקה במקום להבין באיזה מצב קשה נמצאים חלק מהאזרחים ולתת פתרונות. אני מציעה לשים פוליטיקה בצד ולהציל את העיר אילת. זו עיר עם מעל 50 אחוז אבטלה. זו קטסטרופה".

עוד ביקשנו את התייחסותה של שקד לביקורת המוטחת מימין על התנהלותו של מחליפה בתפקיד, שר המשפטים אבי ניסנקורן, וגם היא שותפה לביקורת, אך מפנה את האצבע המאשימה לעבר ראש הממשלה נתניהו שלדבריה "מכר את המשרד החשוב הזה והפקיר אותו לשמאל. בזה שהוא נלחם נגד המועמדות שלי לוועדה לבחירת שופטים הוא איפשר לניסנקורן ולשופטים לייצר רוב בוועדה ולהשתלט עליה".

"ניסנקורן מבחינתו עושה את תפקידו, אבל מבחינת מחנה הימין זה הפסד גדול שמי שאחראי לו זה אך ורק נתניהו", קובעת שקד ואומרת כי לו היא הייתה נבחרת כנציגה בוועדה לבחירת שופטים היה לימין כוח פעולה בעוד כעת הוא אסקופה נדרסת, כהגדרתה.

בהקשר זה של אבי ניסנקורן שאלנו את חברת הכנסת שקד אם גם היא רואה אפשרות של חבירת מפלגתה ל'כחול לבן' על מנת להקים ממשלה חלופית, כפי שניסנקורן עצמו אמר שאינו שולל ממשלה בראשות בנט.

"אנחנו לא עסוקים כעת בהקמת ממשלה. בכנסת הנוכחית אין ממשלה חלופית. בגלל שהממשלה הזו לא מתפקדת צריך ללכת לבחירות. עדיף שלושה חודשים של מערכת בחירות ולא מצב של שנתיים בחירות כפי שאנחנו כעת. זה מצב רע ללא תקציב ועדיף בחירות. אם יהיו בחירות אנחנו רואים את עצמנו כאלטרנטיבה שלטונית ואני חושבת שבנט צריך להרכיב את הממשלה הבאה. אם זה יקרה נדבר. אין כעת מה לדבר על הרכבת קואליציות ללא בחירות".

על דבריו של בנט לפיהם נתניהו שהבטיח ריבונות פספס את ההזדמנות, נשאלה שקד אם מפלגתה הייתה נוהגת אחרת לו הייתה היא אוחזת במושכות השלטון. "לנתניהו הייתה הזדמנות היסטורית להחיל ריבונות, הממשל האמריקאי היה פתוח לזה. ברגע שהוא הקים קואליציה עם 'כחול לבן' וזרק את 'ימינה' לאופוזיציה ופירק את גוש הימין, אמרתי לעיתונאים בימין שחגגו ריבונות שריבונות לא תהיה. לי זה היה ברור".

"נתניהו הלך על קו מסוים של הסכם עם האמירויות שהוא הסכם חשוב וטוב, אבל הוא שילם עליו את המחיר היקר של הריבונות ועכשיו אנחנו רואים שיש נשיא אחר בבית הלבן, נשיא שיתנגד למהלך כזה 

עם נשיאים אחרים אפשר היה להגיע להסכם שלום עם האמירויות אבל אי אפשר יהיה להגיע לריבונות. היה חלון הזדמנויות הסטורי ונתניהו החליט לוותר עליו


מכל וכל, וחלון ההזדמנויות שהיה פוספס. עם נשיאים אחרים אפשר היה להגיע להסכם שלום עם האמירויות אבל אי אפשר יהיה להגיע לריבונות. היה חלון הזדמנויות הסטורי ונתניהו החליט לוותר עליו".

האם הדרך להפוך להיות אלטרנטיבה שלטונית תביא את מפלגתה לפזול מעט שמאלה או למרכז על מנת לקרב אליה את מאוכזבי נתניהו, או שימשיכו שם להציג עמדות ימניות ברורות? שקד משיבה: "אנחנו ממשיכים להציג את אותן עמדות שיש לנו. לא שינינו את העמדות, אנחנו המפלגה היחידה שמתנגדת למדינה פלשתינית ומקדמת את הריבונות. אני חושבת שלהרבה אזרחים הנושא החשוב הוא הנושא הכלכלי והיום יש שלושה נושאים עיקריים: מלחמה בקורונה, שיקום הכלכלה ואיחוד העם, את שלושת הדברים האלה רק ימינה תוכל לעשות".

על טענת מומחים רבים ולפיה 'ימינה' אינה אלא חניון זמני למנדטים של מאוכזבי ליכוד או אנשי שמאל מרכז שבבוא יום פקודה ובהתקרב בחירות ישובו למפלגות האם שלהם, היא אומרת "אנחנו עובדים קשה כדי שהם יישארו איתנו. העובדה שנתניהו נכשל כישלון חרוץ בניהול משבר הקורונה, העובדה שבישראל אחוזי אבטלה מהגבוהים בעולם, 20 אחוזי אבטלה, מה שאין בעולם המערבי, אנשים מאבדים את הפרנסה והכבוד שלהם, והם מבינים שצריך מישהו אחר, צריך שינוי ואני מקווה מאוד שיתנו בנו אמון גם בבחירות ולא רק בסקרים".

ימינה תישאר בצורתה הנוכחית. אנחנו אמנם סיעה קטנה של חמישה ח"כים, אבל חמישה שעובדים קשה ומאוד דומיננטים גם באופוזיציה ואני מקווה שנגדל בעוד אנשים טובים

באשר לאופן בחירת הרשימה לכנסת היא אומרת: "אנחנו עדיין לא שם. יהיה מנגנון כלשהו. ימינה תישאר בצורתה הנוכחית. אנחנו אמנם סיעה קטנה של חמישה ח"כים, אבל חמישה שעובדים קשה ומאוד דומיננטים גם באופוזיציה ואני מקווה שנגדל בעוד אנשים טובים. ב'ימין החדש' אין פריימריז כרגע ובעתיד יהיו, אבל אני בטוחה שהרבה אנשים טובים שהולכים איתנו הרבה זמן יהיו חלק והרבה יצטרפו. נבחר אנשי עשייה שיודעים לעבוד קשה ולעזור לציבור".

האם ימינה היא בעינייך מפלגת הציונות הדתית או כזו שגם הציונות הדתית יכולה למצוא את עצמה בה?

"ימינה היא מקשה אחת, היא מפלגה כלל ישראלית שהליבה שלה היא הציונות הדתית. זו מפלגה שפונה גם למגזר החילוני המסורתי והחרדי אבל סט הערכים שלה הוא של הציונות הדתית", אומרת שקד המקווה שעם סט הערכים הזה ניתן יהיה להישאר מעל רף עשרים המנדטים, "לא נשנה את התפיסה והערכים שלנו".

אולי יעניין אותך

איילת שקד (צילום ראובן קפוצינסקי)

כל זמן שהשמיים סגורים – מדובר במחדל

פרנסתם של כ-200 אלף אנשים בישראל תלויה בענף התיירות ואין להם שום מתווה או פתרון שהממשלה מספקת להם. לא מתקבל על הדעת שדווקא ישראל, חלוצת הטכנולוגיה וההייטק, תתנהל ברשלנות ובשלומיאליות. הגיע הזמן ליישם את תוכנית 'שמים בטוחים'

איילת שקד (צילום ראובן קפוצינסקי)

הממשלה לא השכילה למצוא פתרונות

ההחלטות המתקבלות "מהרגע להרגע" בלי תכנית ארוכת טווח, מקשות על המשק ובעלי העסקים לתכנן את צעדיהם הכלכליים לצורך הבראה וצמיחה. לפי אופן ניהול המשבר, לצערי, ככל הנראה מגמה זו תימשך

איילת שקד (צילום פייסבוק/איילת שקד)

דוחפים מהאופוזיציה למען העסקים הקטנים

שרת המשפטים לשעבר חוצה את ישראל ומציבה מטרות ברורות: "לנצח את הקורונה, לשקם את הכלכלה ולאחד את העם". על יו"ר מפלגתה היא אומרת: "בנט יכול להיות ראש ממשלה מצוין"

איילת שקד | תמונה מתוך אתר חדשות סרוגים

משרדי הבריאות והאוצר בקריסה

בראיון ל"סרוגים" אומרת ח"כ איילת שקד כי משבר הקורונה לא מנוהל ואין אמון למנהיגים. "משרדי הבריאות והאוצר בקריסה". על ימינה: "מפלגת שלטון, בנט צריך להיות רה"מ"